Loading...
Moscow 1980

Moscow 1980Athletics Results

See resultsGo
Gold
Silver
Bronze
mohamed kedir
EthiopiaEthiopia

100m hurdles women

Gold
vera komisova
Soviet UnionSoviet Union
Silver
johanna schaller-klier
German Democratic Republic (Germany)German Democratic Republic (Germany)
Bronze
Gold
allan wells
allan wells
Great BritainGreat Britain
Bronze
peter petrov
BulgariaBulgaria
Gold
lyudmila kondratyeva
Soviet UnionSoviet Union
Silver
marlies oelsner-göhr
German Democratic Republic (Germany)German Democratic Republic (Germany)
Bronze
ingrid auerswald-lange
German Democratic Republic (Germany)German Democratic Republic (Germany)

110m hurdles men

Gold
thomas munkelt
German Democratic Republic (Germany)German Democratic Republic (Germany)
Silver
alejandro casañas
CubaCuba
Bronze
aleksandr puchkov
Soviet UnionSoviet Union
Gold
sebastian coe
sebastian coe
Great BritainGreat Britain
Silver
jürgen straub
German Democratic Republic (Germany)German Democratic Republic (Germany)
Bronze
steve ovett
Great BritainGreat Britain

1500m women

Gold
tatiana kazankina
Soviet UnionSoviet Union
Silver
christiane stoll-wartenberg
German Democratic Republic (Germany)German Democratic Republic (Germany)
Bronze
Gold
Silver
allan wells
allan wells
Great BritainGreat Britain
Bronze
Gold
bärbel eckert-wöckel
German Democratic Republic (Germany)German Democratic Republic (Germany)
Silver
natalia bochina
Soviet UnionSoviet Union
Bronze

20km walk men

Silver
pyotr pochenchuk
Soviet UnionSoviet Union
Bronze
roland wieser
German Democratic Republic (Germany)German Democratic Republic (Germany)

3000m steeplechase men

Silver
filbert bayi
United Republic of TanzaniaUnited Republic of Tanzania
Bronze
eshetu tura
EthiopiaEthiopia

400m hurdles men

Gold
volker beck
German Democratic Republic (Germany)German Democratic Republic (Germany)
Silver
vasyl arkhypenko
Soviet UnionSoviet Union
Bronze
gary oakes
Great BritainGreat Britain
Gold
viktor markin
Soviet UnionSoviet Union
Silver
Bronze
frank schaffer
German Democratic Republic (Germany)German Democratic Republic (Germany)
Gold
marita koch
German Democratic Republic (Germany)German Democratic Republic (Germany)
Silver
jarmila kratohvilova
CzechoslovakiaCzechoslovakia
Bronze
christina brehmer-lathan
German Democratic Republic (Germany)German Democratic Republic (Germany)

4x100m relay men

Gold
Soviet Union
Soviet Union
Silver
Poland
Poland
Bronze
France
France

4x100m relay women

Gold
German Democratic Republic (Germany)
German Democratic Republic (Germany)
Silver
Soviet Union
Soviet Union
Bronze
Great Britain
Great Britain

4x400m relay men

Gold
Soviet Union
Soviet Union
Silver
German Democratic Republic (Germany)
German Democratic Republic (Germany)
Bronze
Italy
Italy

4x400m relay women

Gold
Soviet Union
Soviet Union
Silver
German Democratic Republic (Germany)
German Democratic Republic (Germany)
Bronze
Great Britain
Great Britain
Gold
Silver
suleiman nyambui
United Republic of TanzaniaUnited Republic of Tanzania
Bronze

50km walk men

Gold
hartwig gauder
German Democratic Republic (Germany)German Democratic Republic (Germany)
Bronze
yevgeny ivchenko
Soviet UnionSoviet Union
Gold
steve ovett
Great BritainGreat Britain
Silver
sebastian coe
sebastian coe
Great BritainGreat Britain
Bronze
nikolai kirov
Soviet UnionSoviet Union
Gold