Loading...
Atlanta 1996

Olympic Games Atlanta 1996

Atlanta 1996Athletics Results

See resultsGo
Gold
Silver
Bronze

10000m walk women

Gold
yelena nikolayeva
Russian FederationRussian Federation
Bronze
yan wang
People's Republic of ChinaPeople's Republic of China

10000m women

Gold
Silver
junxia wang
People's Republic of ChinaPeople's Republic of China
Bronze
gete wami
EthiopiaEthiopia

100m hurdles women

Silver
Bronze
Gold
Silver
Bronze
ato boldon
ato boldon
Trinidad and TobagoTrinidad and Tobago
Gold
yolanda gail devers-roberts
yolanda gail devers-roberts
United States of AmericaUnited States of America
Silver
Bronze
gwen torrence
United States of AmericaUnited States of America

110m hurdles men

Gold
allen johnson
United States of AmericaUnited States of America
Silver
mark crear
United States of AmericaUnited States of America
Bronze

1500m women

Gold
svetlana masterkova
Russian FederationRussian Federation
Silver
Bronze
Gold
michael johnson
michael johnson
United States of AmericaUnited States of America
Silver
Bronze
ato boldon
ato boldon
Trinidad and TobagoTrinidad and Tobago
Silver

20km walk men

Gold
Silver
ilya markov
Russian FederationRussian Federation
Bronze

3000m steeplechase men

400m hurdles men

Gold
derrick adkins
United States of AmericaUnited States of America
Silver
Bronze
calvin davis
United States of AmericaUnited States of America

400m hurdles women

Silver
kim batten
United States of AmericaUnited States of America
Bronze
tonja buford-bailey
United States of AmericaUnited States of America
Gold
michael johnson
michael johnson
United States of AmericaUnited States of America
Silver
roger black
Great BritainGreat Britain
Bronze
Silver
cathy freeman
cathy freeman
AustraliaAustralia
Bronze

4x100m relay men

Gold
Canada
Canada
Silver
United States of America
United States of America
Bronze
Brazil
Brazil

4x100m relay women

Gold
United States of America
United States of America
Silver
Bahamas
Bahamas
Bronze
Jamaica
Jamaica

4x400m relay men

Gold
United States of America
United States of America
Silver
Great Britain
Great Britain
Bronze
Jamaica
Jamaica

4x400m relay women

Gold
United States of America
United States of America
Silver
Nigeria
Nigeria
Bronze
Germany
Germany
Silver
Bronze

5000m women

Gold
junxia wang
People's Republic of ChinaPeople's Republic of China
Silver
Bronze

50km walk men

Silver
mikhail shchennikov
Russian FederationRussian Federation
Bronze
Gold
Silver
hezekiel sepeng
South AfricaSouth Africa
Bronze
Gold
svetlana masterkova
Russian FederationRussian Federation
Bronze
maria mutola
maria mutola
MozambiqueMozambique

decathlon men

Gold
dan o'brien
United States of AmericaUnited States of America
Silver
Bronze
tomas dvorak
Czech RepublicCzech Republic

discus throw men

Gold
Bronze

discus throw women

Gold
Silver
natalya sadova
Russian FederationRussian Federation
Bronze

hammer throw men

Gold
Silver
lance earl deal
United States of AmericaUnited States of America
Bronze

heptathlon women

Gold
ghada shouaa
Syrian Arab RepublicSyrian Arab Republic
Silver
Bronze
denise lewis
Great BritainGreat Britain

high jump men

Gold
charles austin
United States of AmericaUnited States of America
Silver