Loading...
Melbourne 1956

Olympic Games Melbourne 1956

Melbourne 1956Athletics Results

See resultsGo
Gold
vladimir kuts
Soviet UnionSoviet Union
Silver
Bronze
Gold
bobby morrow
bobby morrow
United States of AmericaUnited States of America
Silver
walter thane baker
United States of AmericaUnited States of America
Bronze
hec hogan
AustraliaAustralia
Gold
Silver
Bronze
marlene mathews-willard
AustraliaAustralia

110m hurdles men

Gold
lee calhoun
United States of AmericaUnited States of America
Silver
jack davis
United States of AmericaUnited States of America
Bronze
joel shankle
United States of AmericaUnited States of America
Silver
Bronze
john landy
AustraliaAustralia
Gold
bobby morrow
bobby morrow
United States of AmericaUnited States of America
Silver
andrew william stanfield
United States of AmericaUnited States of America
Bronze
walter thane baker
United States of AmericaUnited States of America
Gold
Silver
Bronze
marlene mathews-willard
AustraliaAustralia

20km walk men

Gold
leonid spirin
Soviet UnionSoviet Union
Silver
antanas mikenas
Soviet UnionSoviet Union
Bronze
bruno junk
Soviet UnionSoviet Union

3000m steeplechase men

Silver
Bronze

400m hurdles men

Gold
glenn ashby davis
United States of AmericaUnited States of America
Silver
silas edward southern
United States of AmericaUnited States of America
Bronze
joshua culbreath
United States of AmericaUnited States of America
Gold
charles lamont jenkins
United States of AmericaUnited States of America
Silver
Bronze
ardalion ignatyev
Soviet UnionSoviet Union

4x100m relay men

Gold
United States of America
United States of America
Silver
Soviet Union
Soviet Union
Bronze
Germany
Germany

4x100m relay women

Gold
Australia
Australia
Silver
Great Britain
Great Britain
Bronze
United States of America
United States of America

4x400m relay men

Gold
United States of America
United States of America
Silver
Australia
Australia
Bronze
Great Britain
Great Britain
Gold
vladimir kuts
Soviet UnionSoviet Union
Silver
gordon pirie
Great BritainGreat Britain
Bronze

50km walk men

Gold
Silver
yevgeni maskinskov
Soviet UnionSoviet Union
Gold
thomas william courtney
United States of AmericaUnited States of America
Silver
Bronze

80m hurdles women

decathlon men

Gold
milton gray campbell
United States of AmericaUnited States of America
Silver
rafer lewis johnson
United States of AmericaUnited States of America
Bronze
vasili kuznetsov
Soviet UnionSoviet Union

discus throw men

Gold
alfred oerter
alfred oerter
United States of AmericaUnited States of America
Silver
fortune edward gordien
United States of AmericaUnited States of America
Bronze
desmond dalworth koch
United States of AmericaUnited States of America

discus throw women

Gold
Silver
irina beglyakova
Soviet UnionSoviet Union
Bronze

hammer throw men

Gold
hal connolly
United States of AmericaUnited States of America
Silver
mikhail krivonosov
Soviet UnionSoviet Union
Bronze

high jump men

Gold
charles everett dumas
United States of AmericaUnited States of America
Silver
Bronze
igor kashkarov
Soviet UnionSoviet Union

high jump women

Gold
mildred louise mcdaniel
United States of AmericaUnited States of America
Silver
Silver
mariya pissareva
Soviet UnionSoviet Union

javelin throw men

Gold
Silver
Bronze
viktor tsybulenko
Soviet UnionSoviet Union

javelin throw women

Gold
inese yaunzeme
Soviet UnionSoviet Union
Silver
Bronze
nadezhda konyaeva
Soviet UnionSoviet Union

long jump men

Gold
gregory curtis bell
United States of AmericaUnited States of America
Silver
john dale bennett
United States of AmericaUnited States of America

long jump women

Silver
willye white
United States of AmericaUnited States of America

marathon men