Indians at Tokyo 2020 Paralympics: All the Athletes who qualified for Summer Para Games

India are sending their biggest contingent of 54 members to the Tokyo Paralympic Games.

By Naveen Peter
Picture by Gareth Copley/ Getty Images

The Tokyo Paralympic Games, postponed by a year due to the COVID-19 pandemic, will start on August 24 and run till September 5.

India will field their biggest contingent at the Paralympics with 54 athletes to compete in nine disciplines at the Tokyo Paralympics. Only 19 Indians competed in the Paralympics at Rio 2016.

Javelin thrower Devendra Jhajharia and high jump ace Mariyappan Thangavelu are the two Paralympic champions in the current Indian contingent.

Jhajharia broke the world record with his gold medal effort at Rio 2016. Thangavelu also struck gold at Rio. He was the first Indian Paralympian to win gold since 2004.

Badminton and taekwondo, meanwhile, are set to make their Paralympics debut in Tokyo. India’s challenge in badminton will be led by two-time world champion Pramod Bhagat and the world No. 3 Suhas Yathiraj, while in taekwondo, the onus will be on Aruna Tanwar.

Harvinder Singh and Vivek Chikara are the first men archers from the country to qualify for the Games.

Prachi Yadav is set to become India’s first paracanoe at the Tokyo Para Games while Avani Lekhera will be the first Indian woman para shooter to compete at the Paralympics.

Indian athletes at the Tokyo 2020 Paralympics

  1. Harvinder Singh, archery, recurve men's open individual
  2. Vivek Chikara, archery, recurve men's open individual
  3. Rakesh Kumar, archery, compound men's open individual/ mixed
  4. Shyam Sundar Swami, archery, compound, men's open individual/ mixed
  5. Jyoti Balyan, archery, compound women's open individual/ mixed
  6. Amit Kumar Saroha, athletics, men’s club throw F51
  7. Dharambir Nain, athletics, men’s club throw F51
  8. Vinod Kumar, athletics, men’s discus throw F52
  9. Yogesh Kathuniya, athletics, men’s discus throw F56
  10. Nishad Kumar, athletics, men’s high jump T47
  11. Ram Pal, athletics, men’s high jump T47
  12. Mariyappan Thangavelu, athletics, men’s high jump T63
  13. Sharad Kumar, athletics, men’s high jump T63
  14. Varun Singh Bhati, athletics, men’s high jump T63
  15. Praveen Kumar, athletics, men’s high jump T64
  16. Navdeep Singh, athletics, men’s javelin throw F41
  17. Sundar Singh Gurjar, athletics, men’s javelin throw F46
  18. Ajeet Singh, athletics, men’s javelin throw F46
  19. Devendra Jhajharia, athletics, men’s javelin throw F46
  20. Tek Chand, athletics, men’s javelin throw F54
  21. Ranjeet Bhati, athletics, men’s javelin throw F57
  22. Sandeep Choudhary, athletics, men’s javelin throw F64
  23. Sumit Antil, athletics, men’s javelin throw F64
  24. Arvind Malik, athletics, men’s shot put F35
  25. Soman Rana, athletics, men’s shot put F57
  26. Simran Sharma, athletics, women’s 100m T13
  27. Kashish Lakra, athletics, women’s club throw F51
  28. Ekta Bhyan, athletics, women’s club throw F51
  29. Bhagyashri Jadhav, athletics, women’s shot put F34
  30. Pramod Bhagat, badminton, men’s singles SL3 and mixed doubles SL3-SU5
  31. Manoj Sarkar, badminton, men’s singles SL3
  32. Tarun Dhillon, badminton, men’s singles SL4
  33. Suhas Yathiraj, badminton, men’s singles SL4
  34. Krishna Nagar, badminton, men’s singles SL4
  35. Parul Parmar, badminton, women’s singles SL4
  36. Palak Kohli, badminton, women’s singles, SU5 and mixed doubles SL3-SU5
  37. Prachi Yadav, para canoeing, women’s 200m VL2
  38. Jaideep Deswal, powerlifting, men’s 65kg
  39. Sakina Khatun, powerlifting, women’s 50kg
  40. Akash, shooting, men’s 25m pistol (P3) and 50m pistol (P4)
  41. Manish Narwal, shooting, men’s 10m air pistol (P1) and men’s 50m pistol (P4)
  42. Deepender Singh, shooting, men’s 10m air pistol (P1)
  43. Rahul Jakhar, shooting, men’s 25m pistol mixed (P3)
  44. Singhraj, shooting, men’s P1 - 10m air pistol (P1) and men’s 50m Pistol (P4)
  45. Sidhartha Babu, shooting, 10m air rifle prone mixed (R3) and 50m rifle prone mixed (R6).
  46. Swaroop Unhalkar, shooting, men’s 10m air rifle standing (R1)
  47. Deepak Saini, shooting, men’s 10m air rifle standing (R1), 10m air rifle prone mixed (R3), 50m rifle prone mixed (R6) and 50m rifle 3P (R7).
  48. Rubina Francis, shooting, women’s 10m air pistol (P2)
  49. Avani Lekhara, shooting, women’s 10m air rifle standing (R2), 10m air rifle prone mixed (R3), 50m rifle prone mixed (R6) and 50m rifle 3-P (R8).
  50. Niranjan Mukundan, swimming, men’s 50m butterfly S7
  51. Suyash Jadhav, swimming, men’s 50m butterfly S7 and 200m individual medley SM7.
  52. Sonalben Patel, table tennis, women’s singles - Class 3
  53. Bhavina Patel, table tennis, women’s singles - Class 4
  54. Aruna Tanwar, taekwondo, women’s K44-49 kg.