Australia's Tokyo 2020 Olympics medal winners - the final list 

Nicola McDermott of Team Australia poses with the silver medal for the Women's High Jump Final on day fifteen of the Tokyo 2020 Olympic Games at Olympic Stadium on August 07, 2021 in Tokyo, Japan. (Photo by Matthias Hangst/Getty Images)
Nicola McDermott of Team Australia poses with the silver medal for the Women's High Jump Final on day fifteen of the Tokyo 2020 Olympic Games at Olympic Stadium on August 07, 2021 in Tokyo, Japan. (Photo by Matthias Hangst/Getty Images)

Find out every medallist from Team Australia. 

Here's the full list of Australia's medallists at Tokyo 2020

Gold medallists:

Kaylee McKeown, swimming, women's 100m backstroke

Australia, swimming, women's 4x100m freestyle relay

Australia, swimming, women's 4x100m medley relay

Ariarne Titmus, swimming, 400m freestyle

Ariarne Titmus, swimming, women's 200m freestyle

Australia, rowing, men's four

Australia, rowing, women's four

Jessica Fox, canoe slalom, women's canoe

Izaac Stubblety-Cook, swimming, men's 200m breaststroke

Emma McKeon, swimming, women's 100m freestyle

Kaylee McKeown, swimming, women's 200m backstroke

Logan Martin, BMX freestyle, men's park

Matt Wearn, sailing, men's one person dinghy - laser

Emma McKeon, swimming, 50m freestyle

Australia, sailing, men's two person dinghy

Keegan Palmer, skateboarding, men's park

Australia, canoe sprint, men's kayak double 1000m

Silver medallists:

Jack McLoughlin, swimming, men's 400m freestyle

Kyle Chalmers, swimming, men's 100m freestyle

Ariarne Titmus, swimming, women's 800m freestyle

Australia, equestrian, eventing team

Australia, hockey, men

Artacho Del Solar/Clancy, beach volleyball, women

Nicola McDermott, athletics, women's high jump

Bronze medallists:

Owen Wright, surfing, men

Australia, swimming, men's 4x100m freestyle relay

Australia, swimming, men's 4x200m freestyle relay

Brendon Smith, swimming, men's 400m individual medley

Emma McKeon, swimming, women's 100m butterfly

Jessica Fox, canoe slalom, women's kayak

Rohan Dennis, cycling road, men's individual time trial

Australia, rowing, men's quadruple sculls

Australia, rowing, women's quadruple sculls

Australia, men's 4x200m freestyle relay

Cate Campbell, swimming, women's 100m freestyle

Emily Seebohm, swimming, women's 200m backstroke

Australia, swimming, mixed 4x100m medley relay

Barty / Peers, tennis, mixed doubles

Andrew Hoy, equestrian, eventing individual

Australia, cycling track, men's team pursuit

Kareena Lee, marathon swimming, women's 10km

Ashley Moloney, athletics, men's decathlon

Melissa Wu, diving, women's 10m platform

Harry Garside, boxing, men's light

Kelsey-Lee Barber, athletics, women's javelin

Australia, basketball, men

*Information accurate 17:00 JST 8 August